Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Skóry wykorzystywane do produckji rękawiczek

Skóry wykorzystywane do produckji rękawiczek

Skóra do produkcji rękawiczek

 

Rękawiczki ze skóry naturalnej charakteryzują się niezwykła elegancją i urokiem nieosiągalnym dla innych materiałów. Każda osoba dbająca o elegancki ubiór powinna posiadać w swojej garderobie dobre rękawiczki skórzane.

Skóra jako materiał jest głównym obok nakładu pracy ręcznej składnikiem ceny rękawiczek. 
Wymagania jakościowe co do skóry na rękawiczki są bardzo wysokie. Przede wszystkim rękawiczki muszą być trwałe. Jednak ciężko to pogodzić z wygodą użytkowania czyli miękkością skóry.  Skóra nie może być za gruba bo dłoń nie będzie w stanie się zginać a rękawiczka na dłoni będzie wyglądać mało efektownie. 
Wielokrotne zginanie dłoni, chwytanie przedmiotów i powierzchni o chropowatych właściwościach sprawiają, że rękawiczki, często nieswiadomie są poddawane licznym próbom na wytrzymałość.

Stąd wygarbowanie skóry na rękawiczki wymaga czasu, odpowiednich środków chemicznych (które dodatkowo nie będą działały drażniąco na skórę ludzką i spełnią wyśrubowane europejskie normy) oraz surowca najwyższej jakości - bez uszkodzeń lica - nie da się nałożyć na lico grubej warstwy farby maskującej wady. Dodatkowo trzeba zadbać o elastycznośc skóry - inaczej dłoń nie będzie się zginać w rękawiczce oraz utrwalenie koloru aby skóra nie farbowała ubrań i dłoni.

To wszystko sprawia, że jest to jeden z najdroższych rodzajów skór naturalnych - trwałych ale cienkich, miękkich i elastycznych. Większość garbarni nie zajmuje się produkcją takiej skóry tłumacząc to dużym nakładem pracy, czasochłonnością i małym rynkiem zbytu. W Polsce już niemal całkowicie zakończono produkcję skór rękawiczniczcyh na rzecz meblowych czy obuwniczych.

Do tego dalekowschodni import rękawiczek bardzo niskiej jakości ale w cenie poniżej kosztów surowca dobrej jakości sprawił, że produkcja rękawiczek stała się w Polsce bardzo trudna. Powolny odwrót Klientów od bazarowej jakości rękawiczek chińskich w kierunku produktu rodzimego, wyższej jakości pozwala nam funkcjonowanie na rynku już niemal 25 lat.

W naszej produkcji bazujemy na produkcji najlepszych włoskich garbarni, które mają ogromne doświadczenie, wiedzę i umiejętności w garbowaniu skór miękkich. Wykorzystujemy również skóry wygarbowane w Polsce (przede wszystkim ircha oraz skóry z kozy, łosia i częściowo z jelenia).

 

Skóra jagnięca

 

Charakteryzuje się dużą miękkością i elastycznością przy zachowaniu odpowiedniej trwałości jeżeli chodzi o ścieranie i pękanie.
Lico jest gładkie i regularne, z minimalną ilością uszkodzeń. Najlepszy surowiec pochodzi z Jemenu, Etiopii, Somalii lub Tunezji. 
Skóra ta jest najczęściej wykorzystywana do produkcji eleganckich rękawiczek wyjściowych. 
Większość oferowanych przez nas rękawiczek wyprodukowane jest ze skóry jagnięcej.

Grubość skóry to około 0,5 - 0,7 mm.

 

Skóra owcza

LICOWA

Skóra podobna w charakterystyce do skóry jagnięcej, jednak ze względu na fakt, że pochodzą one od starszych i większych zwierząt skóra ma nieco gorsze parametry. Jest mniej trwała, lico jest bardziej podatne na uszkodzenia a rękawiczki nie trzymają tak dobrze fasonu jak bardziej "sprężysta" skóra jagnięca.

Ze względu na cenę surowca bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla produkcji rękawiczek wyjściowych o eleganckim wyglądzie.

Grubość około 0,6 - 0,8 mm

FUTRO
Skóra owcza wykorzystywana jest również jako futro lub kożuch dzięki bardzo dobrym właściwościom ocieplającym, miękkości i puszystości futra oraz konkurencyjnej cenie względem wyrobów z hodowlanych zwierząt futerkowych.

 

Skóra koźlęca

 

 Skóra ta charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Wykorzystywana raczej do produkcji rękawiczek męskich ze względu na mniej gładkie, wyraźnie uziarnione (brzydsze) lico.

 Skóra mniej szlachetna od skóry jagnięcej. 

 Skóra koźlęca często wykorzystywana była do produkcji rękawic w Polsce w latach przedwojennych. Wiązało się to z łatwością pozyskania surowca (względem skóry jagnięcej) i dość dobrą trwałością.

 Grubość 0,5 - 0,8 mm

 

Skóra cielęca

 

 Skóra grubsza i sztywniejsza. Lico ma słabe uziarnienie ale liczne pręgi i ślady po żyłach. Mimo swojej grubości nie zawsze charakteryzuje się odpowiednią trwałością (jako skóra ekonomiczna bywa źle wyprawiana - szybko i jak najtaniej). Aby była to skóra o parametrach odpowiednich do produkcji rękawiczek wymaga dobrej wyprawy a to zbliża jej cenę do lepszych skór jagnięcych/owczych co sprawia, że rzadko jest to robione.

 Jej estetyka jest niższa od skór wcześniej wymienionych co powoduje, że zazwyczaj jest wykorzystywana do produkcji rękawiczek męskich, np. dla służb mundurowych itp. gdzie są niższe wymagania co do estetyki i wygody.

 Powszechnie wykorzystywana w Polsce w okresie PRL ze względu na dostępność surowca.

 Skóra cielęca ma słabe właściwości jeżeli chodzi o elastyczność - mówi się, że skóra "nie pracuje" - skóra się rozciąga ale niechętnie wraca do pierwotnego kształtu.
Ze względu na swoją grubość dość trwała ale ma tendencję do ścierania i pękania lica w miejscach zgięcia.

 Grubość około 0,7 - 0,9 mm

 

Skóry szlachetne - rzadziej spotykane, ekskluzywne



Skóry ze zwierząt płowych - skóra z jelenia


Skóra bardzo dobrze sprawdzająca się przy produkcji rękawiczek, szczególnie męskich. Jest nieco grubsza od skóry jagnięcej. Charakteryzuje się dużą miękkością i elastycznością. Bardzo przyjemna w użytkowaniu.

Lico ma wyraźne charakterystyczne grube uziarnienie, które sprawia, że rękawiczki są oryginalne i nie do pomylenia z innym rodzajem skóry.

Skóra ta ma świetne właściwości termiczne - dobrze zatrzymuje ciepło i chroni przed wiatrem.
Ze względu na fakt, że jeleń to zwierze dzikie, płowe, może posiadać liczne zadrapania i ukąszenia na powierzchni lica. Z tego względu skóra pracochłonna i wymaga dużej umiejętności wkomponowania wykroju tak aby ominąć uszkodzenia lica - wiąże się to z dość dużym odpadem produkcyjnym a to podnosi cenę końcową rękawiczek ze skóry z jelenia. 

Najdroższa z dotychczas wymienionych skór, trudniej dostępna ze względu an ograniczoną podaż surowca.

Grubość około 0,7 - 0,9 mm.

 

Skóra z łosia

 

Skóra z wyglądu bardzo podobna do skóry z jelenia. Charakteryzuje się wspaniałą miękkością i wygodą użytkowania. Skóra grubsza, "mięsista" ale elastyczna i miękka. Lico nieco delikatniejsze niż w skórze z jelenia.

Ma idealne właściwości termiczne, bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Jedyna skóra, która zachowuje swoją miękkość nawet przy temperaturach w okolicach -30 stopni. Bardzo popularna w krajach skandynawskich. 

Skóra rzadko spotykana, ekskluzywna, osiągająca bardzo wysoką cenę. 

 

Skóra z renifera

 

Skóra niezwykle mocna i z ładnym licem. Stosuje się kilka sposobów wyprawy w zależności od przeznaczenia.

Skóra z renifera wbrew wyobrażeniom może być bardzo cienka i delikatna w dotyku. Mimo to zachowuje niezwykłą elastyczność i trwałość.
W krajach skandynawskich stosuje się również grubszą skórę z renifera, nieco podobna w tym przypadku do skóry z jelenia ale jeszcze trwalszą i mocniejszą.

Skóra rzadko spotykana, ekskluzywna, osiągająca bardzo wysoką cenę.

 

Skóra z pekari

 

Absolutny top jeżeli chodzi o skóry na rękawiczki. Pozyskiwana z dziko żyjących zwierząt świniowatych, najczęściej z rejonu Peru.
Jej sprzedaż jest ściśle monitorowana i jej zakup wymaga uzyskania certyfikatu CITES oraz pozwolenia z Ministerstwa Rolnictwa Peru (prawo do sprzedaży surowych skór posiadają Indianie zamieszkujący rezerwaty na terenie Peru).

Jest niezwykle miękka i aksamitna w dotyku, mięsista i nieprzeciętnie trwała. Ma tendencję do patynowania w miarę użytkowania co dodaje jej uroku i elegancji.

Skóra ze względu na liczne uszkodzenia i niezwykłą elastyczność bardzo wymagająca w produkcji rękawiczek, pracochłonna i mało wydajna. Niewielka dostępność na rynku, kosztowny proces garbowania i wspaniałe właściwości sprawiają, że rękawiczki z pekari osiągają ekstremalnie wysokie ceny (nawet powyżej 1000 zł).

Tylko kilku najbardziej renomowanych producentów w Europie posiada takie rękawiczki w ofercie.

Cechą charakterystyczną wizualnie są 3 punktowe pozostałości po włosach układające się w trójkąt.

Grubość 0,7 - 0,9 mm

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl